batikbatikbatikbatik

Proponujemy całkiem nową formułę zajęć z batiku – poznacie wspaniałą technikę jaką jest batik i wypróbujecie ją na trzech bardzo różnych powierzchniach – bawełnie, jedwabiu i drewnie. Serdecznie zapraszamy na warsztaty!

Batikowe spódnice, torby czy chusty to hit ostatnich sezonów. Tkaniny te – ręcznie barwione, przez co niepowtarzalne – mogą być wyrazem naszych twórczych pasji i wyobraźni. Jak miło mieć oryginalną spódnicę, prawdziwe „dzieło sztuki”! Batiki mogą mieć także wiele zastosowań w wystroju wnętrz: zasłony, które pod światło wyglądają jak witraże, kapy na łóżko, ozdobne poduszki, obrusy lub po prostu piękna tkanina na ścianie.
Na warsztatach zrobimy kawałek batikowej bawełny, która może posłużyć do uszycia poszewki poduszki, abażuru do lampy lub po prostu jako obrazek, batikową apaszkę jedwabną i piękną drewnianą szkatułkę, w której można trzymać herbatę, zdjęcia lub pamiątkowe drobiazgi.
Ta starożytna technika barwienia tkanin znana jest od najdawniejszych czasów na Jawie, zaś w Afryce i Azji od VIII w. Do Europy batik dotarł dzięki angielskim i holenderskim kupcom w XVII w. Chociaż technika ta jest dosyć praco- i czasochłonna, to efekty są fantastyczne! Robienie batiku polega na „zasłanianiu”, zamalowywaniu rozgrzanym, płynnym woskiem pewnych elementów wzoru na tkaninie. Następnie farbuje się ją w zimnej kąpieli barwnej. Dzięki kilkukrotnemu powtórzeniu tych czynności i różnym kolorom farby można uzyskać piękny, wielobarwny materiał.